Dovolenka v Austrálii
Novinky
2022-08-02 09:17:14

Dovolenka v Austrálii

Predstavujeme Vám družstevíka Bogdana z PL, ktorý vďaka PV navštívil s rodinou Nový Zéland a Austráliu. Na 25.výročie svadby chceli zorganizovať niečo výnimočné… a tak sa rozhodli pre dovolenku snov u protinožcov. 
 
Prečítajte si ich spomienky na túto výpravu: 
“Výprava na začiatok sveta…
Našim tajným snom bola vždy cesta na Nový Zéland. Kde je „začiatok sveta”. Ďalej to už nejde! Je to najodľahlejší kút sveta (presne 20 000 km), odkiaľ, keď sa vyberieme ďalej, už ideme „bližšie“. Nikdy sme sa ale s manželkou nepokúšali rozprávať na túto tému, pretože náklady na takúto dovolenku boli pre nás nemysliteľné. Nepatríme k chudobným ľuďom, ale zároveň nie sme finančne na takej úrovni, aby sme si mohli dovoliť takéto úlety. Takže sme len snívali... ale nikdy sme nerátali s tým, že by sa to dalo aj reálne uskutočniť. Nastal však šialený moment a odvážne rozhodnutie.
Musím sa priznať, že veľmi dôležitým faktorom, ktorý ma presvedčil k tomuto rozhodnutiu, bol náš priateľ Jacek z Krakova, ktorý mi našiel také letové spojenie, ktoré vo mne vyvolalo zlom a prinieslo jednoznačné rozhodnutie. Jacek, ĎAKUJEM TI! Za takmer polovicu normálnej ceny lístkov som si mohol splniť životný sen. Je rozhodnuté. Kupujem lístky (8 mesiacov vopred). Mám teraz dosť času na zorganizovanie celého výjazdu.
Len čo som vyplatil letenky – najdrahšiu položku celej dovolenky – moje myšlienky sa vrátili k dovolenkovému programu PV. Mám predsa k dispozícii 3 bezplatné týždne ubytovania!
Podarilo sa nám zarezervovať 3 prekrásne apartmány: dva na Novom Zélande a jeden v Austrálii. Presne tak – pretože cestou na Nový Zéland sme sa rozhodli zastaviť v Austrálii (...keď už letíme tak ďaleko, kenguru si nemôžeme nechať ujsť!). Za každý týždeň ubytovania v apartmánoch som zaplatil výmenný poplatok 115 €. Tri týždne luxusného bývania na Novom Zélande a v Austrálii za 345 €! Nikto z mojich známych, okrem družstevníkov, mi to neverí!
Nakoniec sa do našich plánov zamiešal aj Peking, pretože v aerolíniách „Air China“ si môžete letom z Varšavy do Sydney naplánovať 72-hodinovú prestávku v hlavnom meste Číny. Tak sme mali ešte 3 dodatočné dni na Peking. Tu sme si už museli zarezervovať hotel na dve noci, ale ceny v Pekingu sú celkom únosné. Veľmi dobrý hotel v centre mesta bol lacnejší než priemerný hotel vo Varšave, odkiaľ sme vyrážali.
Bol to mesiac v znamení spoznávania iného sveta. Najskôr Čína a Veľký čínsky múr, Zakázané Mesto, povinné Námestie Tian’anmen, chrám Temple of Haeven, úplne iný život ázijských ľudí, pravá čínska kuchyňa, obrovské živé pandy a tradičné umenie v Čínskej opere.
A potom Austrália. Sydney – nepochybne jedno z najkrajších miest na svete! Royal Botanic Garden v srdci mesta, diela Šostakoviča v povestnej budove opery Sydney Opera House, prekrásny Kostol najsv. Panny Márie, pláž BONDI BEACH.
A divoká Austrália – kengury, medvedíky koala, obrovské stromy, vodopády, pláže, Tasmanovo more...
Ďalej je už len Nový Zéland. Auckland – mesto na 4 sopkách, obrovský a slaný Tichý oceán, veľké palmy, stromy KAURI, zelená príroda po celý rok, kultúra Maorov, čierny piesok vulkanických pláží, TONGARIRO ALPIN CROSSING – jedna z najkrajších trackingových trás na svete (po kráteroch činných sopiek), CAPE REINGA a niekoľko desiatok kilometrov autobusom po pláži Ninety Mile Beach, plavba s delfínmi…
Našu púť končíme v jednom z najkrajších zákutí našej planéty – v Zátoke ostrovov (Bay of Island).
Bola to dovolenka snov. Životná výprava.
Mohol by som celé hodiny opisovať, čo všetko sme videli, ako veľmi sa nám podarilo dotknúť iného sveta, spoznať iných ľudí (Domorodí obyvatelia v Austrálii, Maori na Novom Zélande)…
Ale musím zdôrazniť predovšetkým jedno: Keby som nemal dovolenkový program PV, keby nebolo 7Across – NIKDY BY SOM TO NAZAŽIL!
Vďaka tomu, že letové spojenia sú čoraz lacnejšie a taktiež vďaka možnosti využitia takmer bezplatných pobytov v apartmánoch – bola táto výprava reálna a uskutočniteľná.
A samotné apartmány, ako v Austrálii, tak aj na Novom Zélande, prekonali naše najodvážnejšie očakávania. Skvele položené, čistučké, príjemné, zakaždým s bazénom. Mimoriadne priateľská obsluha (nakoniec ako všetci ľudia v tejto časti sveta).
Žiadne dodatočné poplatky za nejaké upratovanie, dýchanie miestneho vzduchu, či stratenú vidličku... Nič. Prídeš, berieš kľúče a bývaš. A bývaš naozaj veľmi výhodne. V Paihia (Bay of Island) na nás čakali dokonca čokoládky na privítanie a v chladničke chladené pivo a fľaša bieleho vína.
Mali sme dokonca výčitky svedomia, že tráviac celé dni prezeraním tohto krásneho a pre nás nového sveta, sme sa vracali do nášho apartmánu len prespať.
Dodnes ďakujem Bohu za to, čo všetko sme mohli vidieť, za bezpečné cestovanie a prekrásny svet, ktorý stvoril a za to, že nám dal PV a tým aj skvelú možnosť uskutočniť náš ŽIVOTNÝ SEN. Bogdan Wita, člen družstva.”

Vyber si svoju destináciu